تبلیغات
Instagram
0
0
1
0
1
1
0
1
0
1
0
0
1
1
1
0
0
1
0
1
1
0
1
0
1
s
o
d
a
1
0
1
0
1
1
0
1
0
1
0
0
L
s
h
k
v
9
0
1
1
0
1
0
n
e
s
t
a
1
0
0
1
0
1
1
0
1
0
1
0
0
1
1
1

w
1
w
w
e
v
i
l
h
0
u
s
e
.
t
k
t
o
r
1
0
1
0
1
0
m
a
s
t
e
r
0
1
1
0
1
0
1
0
w
w
w
.
P
3
0
T
e
a
m
.
c
o
m
0
1
1
1
0
0
1
0
1
1
0
m
e
m
a
0
1
1
1
ورود به سایت
☠کلبه ی وحشت ☠
http://www.8pic.ir/images/x8sr5jray46e7bqifrg8.gif

نظر سنجی
نظر شما در باره ی سایت چیست؟توجه:با عضویت در سایت رمز عبور پست ها به ایمیلتان فرستاده میشود پس از عضویت لطفا در ایمیلتان قسمت اسپم ها را هم کنترل کنید
alt="Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service">

Powered by WebGozarقسمت شما

0000 در این قسمت هر سه روز یک عکس جدید قرار میگیرد

با عرض سلام برای تبادل لینک ابتدا ما را با نام "کلبه ی وحشت"لینک کرده وبا اطلاع دادن به ما از قسمت نظرات لینک شما در این سایت قرار خواهد گرفت مدیر سایت :امید
فروشگاه ایرانـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی


دوستان
فروشگاه ایرانـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــی
دانلود موزیک،نرم افزار، بازی،ترفند

كی از تبلیغات ها كلیك كنید لطفا بر روی ر http://i44.tinypic.com/29dzqki.gif
دنیای گمشده جیرفت

تمدنی در سپیده دم تاریخ اواخر دهه ۷۰ شمسی بر اثر رویدادی كاملاً تصادفی یكی از روستائیان منطقه به گوری باستانی برخورد كه اشیایی در آن قرار داشت. این رویداد را می توان سرآغاز كشف تمدن باستانی جیرفت دانست. دنیای گمشده جیرفت كه ۷ هزار سال از حیات آن می گذشت بدین گونه به هزاره سوم میلادی پای گذارد. گفته می شود فردای آن اتفاق پیش از آن كه خبری از این كشف به باستان شناسان برسد، صدها روستایی با بیل و كلنگ منطقه را كاوش كردند و به اشیای باستانی بی شماری برخوردند. هنگامی كه باستان شناسان توانستند پس از چالش های فراوان در منطقه مستقر شوند اشیای بسیاری توسط برخی از مردم منطقه و قاچاقچیانی كه بعدها سر و كله شان پیدا شد، به غارت رفت اما این زمینه فراهم شد تا باستان شناسان و دانشمندان با یك دنیای ناشناخته رو به رو شوند: تمدن گمشده جیرفت.
در ادامه ی مطالب

 كشف این دنیای ناشناخته پس از مدت ها نام ایران را در محافل باستان شناسی دنیا بر سر زبان ها انداخت و برای جیرفت شهرتی جهانی هدیه آورد؛ هر چند بخشی از این شهرت وامدار آثار قاچاق شده این شهر ناشناخته باستانی به سرتاسر دنیا بود.
    در ابتدای دهه ۸۰ شمسی زمانی كه كاوش های باستان شناسی در این منطقه كهن آغاز شد، حدود یك سال و نیم از حفاری های غیرمجاز مردم روستاهای اطراف جیرفت در تپه های باستانی می گذشت و در واقع آنان بودند كه باستان شناسان را به كشف این شهر گمشده رهنمون ساختند. كاوش های علمی باستان شناسان در این شهر از سال ۱۳۸۰ آغاز شد. موقعیت ویژه طبیعی منطقه جیرفت و هلیل رود موجب شده بود از مسیرهای مسافرتی و جهانگردی و كاوش های باستان شناسی كنار مانده و دور از دسترس باشد. سربرآوردن این دنیای ناشناخته از زیر خاك، چشم اندازی تازه در حوزه باستان شناسی شرق باستان گشود.
    گروه های باستان شناسی بین المللی كه به سرپرستی باستان شناسان ایرانی در این منطقه به كاوش و حفاری پرداخته اند همگی یافته های این تمدن شرقی را ستوده اند. یافته های نخستین نشان می دهد این تمدن به ۷ هزار سال پیش بازمی گردد و كهن تر از تمدن های بین النهرین است. پیش از این دانشمندان می پنداشتند نخستین پدیدآورندگان خط، ابتدا سومریان در هزاره چهارم پیش از میلاد سپس ساكنان نواحی جنوبی میانرودان و عیلامیان در جنوب غرب فلات ایران باشند.
    بنابر برخی شواهد تاریخی این شهر باستانی بر اثر سیلی ویرانگر نابود شده است. خرابه های شهر قدیم را به عهد دقیانوس نسبت داده اند.
    *تمدن كهن ایران پربارتر می شود
    محمدرضا كارگر مدرس باستان شناسی در این باره می گوید: كشف دنیای گمشده جیرفت ثابت می كند كه تمدن ایران ساختاری پیوسته و غنی دارد. تمدن مصر كه از هزاره سوم پیش از میلاد ظهور یافت در همه مظاهر تمدنی همچون تاریخ هنر، باورها و آثاری كه از آن به جای مانده از یك نحله هنری و فكری برخاسته و سرانجام به افول رسیده است. تمدن یونان نیز بدینگونه است اما در ایران، هر منطقه ای در هر دوره شاخص های تمدنی خود را داشته كه مجموعه این تنوعات ساختار كلی تمدن بزرگ ایران را نشان می دهد. این تمدن با وجود برخورداری از اقلیم های متفاوت شاكله خود را حفظ كرده به یك كل می رسد.
    وی می افزاید: منطقه شرق ایران با توجه به ویژگی های خود، مصالحی كه در آثار و بناهای آن به كار رفته و ارتباطی كه با تمدن های شرق باستان داشته است دقیقاً در شاكله تمدن ایرانی قرار می گیرد. نخستین و مهم ترین تاثیر كشف منطقه باستانی جیرفت بخشیدن غنای بیشتر به مجموعه تمدن ایرانی است. همچنین نشان می دهد كه این تمدن چه اندازه متنوع است.
    یك لوح كامل خطی در این محوطه باستانی كشف شده كه جنجال های فراوانی در محافل باستان شناسی داخلی و خارجی پدید آورده است. این لوح خطی در پی كاوش های علمی در تپه كنار صندل جنوبی به دست آمده است. رمز این لوح خطی هنوز گشوده نشده و گفته می شود تردیدهای باستان شناسان درباره وجود تمدنی باستانی در جیرفت را از میان برده است. باستان شناسان برآنند كه با وجود خطی كه از تمام خط های باستانی شرق باستان كهن تر است می توان به فرهنگ و تمدن كشف شده در جیرفت هویتی مستقل داد و از نظر علمی آن را پذیرفت. لوح خطی یادشده پنج سطر نوشته دارد كه در هر سطر دارای ۱۲ واژه به كار رفته است. اكنون خط شناسان معروف دنیا برآنند كه رمز این خط ناشناخته را بگشایند تا نوشته خوانده شود.
    گویا كارشناسان این لوح را یك فرمان شاهی می دانند كه چرخ روزگار آن را هزاره ها در زیر خاك مدفون كرده به هزاره سوم پس از میلاد رسانده است.
    هالی پیتمن باستان شناس برجسته آمریكایی كه چند فصل در این منطقه به كاوش پرداخت در این باره گفته: كاوش های باستان شناسی در این منطقه منجر به ثبوت مراتب شهر نشینی و آئین ها باستانی در این منطقه شده است اما باید خط كه كامل كننده این حلقه برای اثبات یك تمدن باستانی است در این منطقه یافت می شد تا این زنجیره كامل شود.
    *كهن ترین تمدن شرق
    بیش تر ابزارها و وسایل كشف شده در این منطقه ظروف سفالی و سنگی، قطعات سنگ، صابون و ابزارهای مفرغی و پلاك های سنگی با نقوش بسیار ظریف از موجوداتی چون عقاب، عقرب و پلنگ اند. گویا صنعت تراش سنگ های قیمتی در جیرفت رواج داشته و مردمان این سرزمین در این كار خبره بوده اند. روی این قطعات تصاویری از انسان، حیواناتی چون بز و گوسفند، مار و عقرب و نخل خرما حكاكی شده است.
    رئیس پژوهشكده باستان شناسی برآن است كه جیرفت یكی از مناطق مهم باستانی دنیا به شمار می رود و توانسته تمدن بین النهرین را تحت الشعاع قرار دهد.
    همچنین به گفته سرپرست هیات باستان شناسی جیرفت، كشف معماری محل عبادتگاه تمدن جیرفت در نزدیكی تپه تاریخی كنار صندل، كشف مجسمه مرد سنگی كه احتمال دارد یكی از خدایان این تمدن باشد و كشف لوح نوشته هایی كه ثابت می كند تمدن جیرفت یكی از پدیدآورندگان خط در دنیا بوده است، همگی از ضرورت های تمركز گروه باستان شناسی بر این منطقه است. به اعتقاد وی نوشته های روی لوح باستانی كشف شده، خطی به صورت اشكال هندسی است كه هیچگونه معادلی برایشان وجود ندارد و تاكنون نیز هیچ یك از كارشناسان دنیا موفق به خواندن آن ها نشده اند. تا پیش از كشف این لوح فقط دو خط باستانی میخی و هیروگلیف به عنوان خط های دوران باستان شناخته می شد، اما كشف این نوشته ها دگرگونی هایی در تاریخ شرق باستان پدید آورده است. در گذشته پندار مسلم این بود كه در منطقه جنوب شرق ایران در دوران باستان سواد وجود نداشته است اما این كشفیات خلاف این ادعا را اثبات كرده است. بدون شك این خط متعلق به جیرفت نیست بلكه متعلق به یك پادشاهی بزرگ است كه نزدیك به ۴۰۰ كیلومتر وسعت داشته و ما احساس می كنیم جیرفت پایتخت این پادشاهی بوده است. اكنون در تمدن بودن جیرفت شكی نیست.
    پیدا شدن این كتیبه ها در كنار آثار بزرگ معماری بیانگر آن است كه ساكنان جیرفت در هزاره پنجم پیش از میلاد نظام حكومتی مقتدر داشته اند و رونق اقتصادی بر سرزمین شان حكمفرما بوده است.
    *پیشرفته تر از آریایی ها
    رئیس پیشین موزه ملی ایران درباره پیشرفت های مردمان جیرفت می گوید: آثار سنگی به دست آمده در این منطقه كه تاریخ هنر این تمدن را معرفی كرده، از مبادلات بسیار گسترده در زمینه بازرگانی سنگ های قیمتی و مركزیت جیرفت در مسیر این تجارت پرده برمی دارد.
    آثار به دست آمده پیشینه تمدن جیرفت را به هزاره پنجم پیش از میلاد می رساند.
    روابط با تمدن ها و فرهنگ های همجوار و تنوع آثار سنگی در جیرفت كه در جاهای دیگر كم تر دیده می شود فوق العاده است. جیرفت معماری پیشرفته و منحصر به فردی داشته است. بخشی از تزئینات به كار رفته روی سنگ های قیمتی و آثار به دست آمده بیانگر هنر معماری آن روزگار بوده و دقیقاً شكل بناها در اشكال كوچك نشان داده شده است.
    مارها و عقرب های فلزی زیادی در این منطقه به دست آمده كه ثابت می كند قطعاً مردمان این تمدن درخشان آریایی نبوده و احتمالاً همچون اقوام غرب فلات، بومیان ایرانند، زیرا در فرهنگ آریایی مار موجودی مذموم و اهریمنی به شمار می آمده و در آثاری كه پس از مهاجرت آریایی ها به فلات ایران به دست آمده كمتر با چنین آثاری رو به رو می شویم.
    به اعتقاد كارگر، مردمان جیرفت را نمی توان آریایی دانست. این احتمال وجود دارد كه جیرفت یكی از ایالت های تمدن عیلام بوده باشد. كتیبه ای وجود دارد كه در آن از شهری سخن رفته است و این فرضیه مطرح است كه با توجه به ویژگی های منطقه یادشده در كتیبه، آنجا ممكن است جیرفت باشد.
    *جیرفت را جهانی كنیم
    معرفی یافته های تمدن جیرفت به جهانیان و یافتن راه های علمی برای اثبات آنها در كانون ها و محافل باستان شناسی و تاریخ دنیا می تواند كفه ترازوی تاریخ باستان را به نفع ایران سنگین تر كند و دیگر مجالی نباشد تا كسانی بدین فكر بیفتند كه فیلم هایی دروغین همچون ۳۰۰ درباره تاریخ و تمدن ایرانی بسازند.
    اساساً هر تمدنی كه حاصل كشفیات باستان شناسی باشد از راه های گوناگونی می تواند به جهانیان معرفی شود. درج گزارش ها و مقالات علمی در مجلات بین المللی معتبر و تخصصی، برگزاری كنفرانس ها و سمپوزیوم ها علمی و نمایشگاه های موزه ای برای معرفی آثار رایج ترین روش ها به شمار می آیند. در نخستین گام برای معرفی جیرفت به محافل بین المللی باستان شناسی باید سمیناری تخصصی در خارج از كشور برگزار شود. وارد كردن باستان شناسان و مردم شناسان معتبر دنیا به موضع جیرفت از دیگر روش هایی است كه می تواند در معرفی این تمدن توسط خود آنان مؤثر آ ید.

لارپوبلیكا: كشف تمدن كهن در منطقه جیرفت ، ممكن است تاریخ را عوض كند .

یك روزنامه ایتالیایی نوشت : تاكنون اینطور پنداشته می‌شد كه تمدن سومری‌ها باستانی‌ترین تمدنی باشد كه در آن از خط استفاده می‌شده است ، اما كشفیات در جیرفت ممكن است تاریخ را عوض كند .


روزنامه "لارپوبلیكا" روز شنبه در گزارشی به‌قلم"ونا ونوچینی" افزود:
"‪ "Aratta‬برای سومری‌ها نماد برتریت و ورای هر افسانه مانند "تروا" ، برای آسیای میانه بود.

سومری هااز یك شهر جادویی صحبت می‌كردند كه ‪ ۷‬كوه با آنها فاصله داشت و درآن حاكمی زندگی می‌كرد كه در برخی از متون "بزرگ آراتا" معرفی می‌شد.

محققان نیز بدنبال شهری بودند تا بتواند با این شهر افسانه‌ای تطبیق كند. جالب این است كه در منابع ادبی اشاره‌های بسیاری به این شهر و ثروت آن شده است، اما نام آن در هیچكدام از ‪ ۴۵۰‬هزار لوح رسی كه سالم به‌دست ما رسیده ، لوحه‌هایی كه درآن سومری‌ها همه چیز را ثبت می‌كردند ، آورده نشده است .

كشف دفینه باستانی جدید در جیرفت ممكن است به این شهر افسانه‌ای جان دهد و اگر این چنین باشد ، همانند تروا ، كشف باستانی قرن محسوب می‌شود.

نوشته‌های سومرها مربوط به‪ ۳۲۰۰‬سال قبل‌از مسیح بوده و تاكنون باستانی ترین نوشته‌ها محسوب می‌شوند.

یوسف مجید زاده باستان شناس ایرانی به همراه یك تیم بین‌المللی ( كه درآن"ماسیمو ویداله" باستانشناس ایتالیایی نیز حضور دارد ) رهبری دفینه های باستانی جیرفت را برعهده دارد.

وی عقیده دارد كه جیرفت باستانی‌ترین تمدن آسیا بوده و حداقل دو قرن از سومری‌ها قدیمی تر است.

ویداله گفت : تمدنی پیچیده كشف شده است كه برابر و حتی می‌توان گفت برتر از سومری‌ها از نظر وسعت شهری و آثار باستانی و فن هنری بوده‌اند.

روزنامه لارپوبلیكا عكسی از یكی‌از لوح‌های رسی این تمدن را كه روی آن به خطی ناشناخته مطالبی نوشته شده است ، همراه این گزارش به چاپ رسانده است .

منبع : ایرنانظرات شما این مطلب در ساعت 14:15 توسط امید نوشته شد.

http://www.8pic.ir/images/bcid5i8ws1xdceljxvss.gifInstagram
موضوعات
ارتباط با ارواح
داستان های ترسناک
دانلود فیلم ترسناک
اهرام ثلاثه مصر
عکس ترسناک
عکس خون اشام
تم ترسناک موبایل
عکس جن و روح و...
خون آشام یک افسانه نیست!
دانلود کتاب های تاریخی
بازی ترسناک
بازی کامپیوتر
کلیپ ترسناک
اثر هنر مندان
سمبل اسکلت
کاریکاتور های اوباما
جن زده ها
شیطان شناسی

آرشیو ماهانه
آذر 1391
مرداد 1390
اردیبهشت 1390
بهمن 1389
مرداد 1389
تیر 1389
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
خرداد 1388
اردیبهشت 1388
فروردین 1388

صفحات
http://www.8pic.ir/images/pxw34l2k0ouwno0d42p2.gif

آمار وبلاگ
امروز :

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها : 358 نظر
كل بازدید ها :
تعداد اعضا: 103 نفر
PageRank Image href="http://persian-198264245044.spampoison.com">